Japonské městské legendy

14. července 2016 v 23:33 | Aelynn |  Jiné


Jelikož překládám novelu ShuuenPro, která je v podstatě o tom, že se japonské legendy stávají realitou, rozhodla jsem se jich pár sepsat, abych tím usnadnila čtení někomu, kdo by se o Shuuen třeba zajímal. Městských legend je samozřejmě nespočet, ale pokusím se zapsat aspoň ty nejznámější a ty, které se objevují v knížce. Tak jako tak doporučuji zajít si před čtením tohohle článku na záchod, protože hrozí, že se obohaceni novými informacemi budete té místnůstky stranit jak čert kříže. • Kokkuri-san

Kokkuri-san je... taková děsivá hra, kterou hrají převážně děti. Jestli jste se někdy pokoušeli vyvolávat ducha a komunikovat s ním prostřednictvím tabulky, kde byla vypsaná jednotlivá písmenka abecedy, je to v podstatě jedno a to samé.

Kokkuri-san je něco mezi liškou (Kok = kitsune), psem (Ku = inu) a tanukim (Ri).
Na vyvolání Kokkuri-san potřebujete deset yenů, papír, tužku a minimálně dva hráče. Pokud splňujete všechny podmínky, vezměte si něco na psaní a nahoru na list papíru nakreslete japonskou tradiční bránu torii červeným inkoustem a dopište k ní nalevo slovo "ano" (hai) a napravo slovo "ne" (iie). Pod záhlaví pak vypište čísla od 0 po 9 a všechny znaky hiragany, ať má Kokkuri-san čím odpovídat.
Otevřte okno, ať k vám má Kokkuri-san jak vstoupit. Minci položte na kresbu torii, všichni se jí dotkněte prstem a vyvolejte Kokkuri-san slovy: "Kokkuri-san, Kokkuri-san, jestli jsi tu, pohni, prosím, touhle mincí". Kokkuri-san se v zápětí můžete zeptat v podstatě na cokoli, otázkami typu "Má mě A-kun rád?" počínaje, datumy úmrtí konče.
Až si užijete dost zábavy, je třeba hru ukončit slovy "Kokkuri-san, Kokkuri-san, vrať se, prosím, domů". Pokud Kokkuri-san odpoví "ano" a půjde si odpočinout na kresbu torii, hra je v podstatě bezpečně u konce. Posledním krokem je zničit list papíru, který jste při hře používali a další den utratit minci, pomocí které Kokkuri-san odpovídal/a. • Opičí pracka

Opičí pracka (japonsky "saru no te") je legenda západního původu (nejspíš z Anglie, pokud se nepletu), ale pro Shuuen je povědomí o ní potřeba a navíc jsem se s ní už mnohokrát sama setkala při čtení mangy (např. xxxHolic), takže jsem se ji rozhodla uvést taky.
Opičí pracka je kouzelný artefakt (a taky je to doslova ruka opice), který vám splní jakékoli přání. Počet přání, které máte k dispozici se liší od verze k verzi, obvykle tři nebo pět.
Ačkoli vám artefakt splní opravdu cokoli, nedokáže udělat z nuly jedničku - jinými slovy - přejete-li si peníze, zemře vám blízký člověk, na kterém vám záleželo, a zanechá vám bohatsví ve formě děditsví. Nebo taky může dojít k nehodě, při níž třeba ochrnete na spodní část těla a je vám vyplaceno odškodnění. Toužíte-li po nádherném obrazu, který jste vždy obdivovali v muzeu, dostanete ho - jenže obdržíte přesně ten obraz, na který jste se ještě nedávno v muzeu dívali, takže se z vás doslova stane zloděj.


 • Kuchisake-onna

Když se zmíní japonské městské legendy, tahle je nejpíš jedna z nejznámějších.
Vykračujete si večer po ulici, jdete zrovna z doučování, a přistoupí k vám žena s chirurgickou maskou. Na tom by možná nebylo nic zas až tak zvláštního, jste-li v Japonsku (třeba vás jen nechce nakazit chřipkou), pokud vám tedy nepoloží jednu zásadní otázku: "Myslíš, že jsem krásná?" Jestliže odpovíte "ne", slečna vytáhne nůžky a na místě vás za vaši neslýchanou drzost zabije. Pokud ovšem odpovíte "ano", sundá si masku a vy s hrůzou zjistíte, že má pusu rozřízlou od ucha k uchu. S tímto novým zjištěním se vás znovu zeptá: "Ještě stále ti přijdu krásná?". Ať odteď uděláte cokoli, z téhle situace už se jen tak nevykroutíte. Odpovíte-li "ne", žena opět zázračně vytáhne nůžky a rozřízne vás na dvě poloviny a pokud odpovíte "ano", se slovy "tak teď jsi krásná/krásný taky" rozřízne i vaše ústa.


 • Teke Teke

Teke Teke je mladá dívka, kterou při strašné nehodě zabil vlak - tak, že jí rozsekl tělo napůl. Posmrtně se Teke Teke baví tím, že se plazí po loktech, táhne s sebou kosu a rozsekne v trupu tělo každého, komu se před ní nepodaří uniknout - aby v tom nebyla sama.


 • Aka Manto

Aka Manto je duch mužského pohlaví, který straší na japonských záchodech. Když si tak sedíte na míse, může se stát, že uslyšíte hlas, který se vás zeptá: "Chceš červený, nebo modrý papír?" Pokud si vyberete červenou, rozseká vás na kousíčky, takže celé své okolí opravdu zbarvíte doruda. Jestliže si vyberete modrou, uškrtí vás, takže vaše tvář zmodrá. Jediný způsob, jak se z téhle situace dostat, je zdvořile odmítnou a říct, že vlastně žádný papír nechcete.


 • Červený pokoj

Červený pokoj je městská legenda, která se proslavila díky vraždě, která se odehrála roku 2004 v Sasebu, v prefektuře Nagasaki. Jedenáctiletá "Dívka A", jinak také známá jako Nevada-tan, tehdy o obědové přestávce zabila svoji dvanáctiletou spolužačku a policie později v jejím počítači mezi záložkami našla právě video "Červený pokoj".

Jedná se o kratší interaktivní animaci, která probíhá nějak takhle:
Dva kamarádi se baví o tom, že se v poslední době dost lidí setkávalo s vyskakovacím oknem, v němž se objeví jedna jednoduchá otázka... "Líbí se ti...?" (あなたは-好きですか? Anata wa-suki desu ka?). Každý, kdo na tohle okno narazí a zavře ho, zemře.
Skeptičtější z dvojice se o tom po návratu domů pokouší něco zjistit. Po pár minutách nezdarů to vzdá a místo toho začne surfovat po internetu, když tu najednou na něj vyskočí stránka, která se ho dětským hlasem zeptá: "Líbí se ti...?". I když se okno pokouší zavřít, pokaždé se otevře znovu a znovu, až se najednou začnou objevovat další slova zprávy. Chlapec se okna ještě chvíli pokouší zbavit, až nakonec uslyší celou zprávu - "Líbí se ti červený pokoj?" (あなたは赤い部屋が好きですか? Anata wa akai heya ga suki desu ka?) Poté otázku vystřídá webová stránka se seznamem jmen, jako poslední je uvedeno jméno jeho kamaráda. Chlapec má najednou pocit, že za ním někdo stojí.
Další den se mezi jejich spolužáky šíří příběh o dvou studentech, kteří spáchali sebevraždu a potřísnili zdi svých pokojů krví. Pak se znovu objeví záběr na počítač protagonisty, kde je na konci seznamu uvedeno jeho jméno.
Po skončení videa se objeví vyskakovací okno, které připomíná právě to z příběhu.


 • Gozu

Kraví hlava je příběh, který je údajně tak děsivý, že ho nikdo nemůžou odvykládat (nebo si ho vyslechnout), aniž by u toho někdo zemřel.


 • Tomino

Báseň, která vypráví příběh Tomino, která po smrti skončí v pekle. Pokud ji přečtete nahlas, zemřete (nebo se vám aspoň stane něco hrozného). • Noppera-bou

Jsou přízraky, které jsou doslova bez tváře - všeobecně vzato jsou celkem neškodné a jenom se baví tím, že lidi děsí, ale když se k vám otočí někdo, kdo má místo rysů tváře jenom bílou kůži, není to moc příjemné.


 • Jinmenken

Doslova a do písmene psi s tváří člověka. Můžou honit vaše auto nebo vás vyděsit tím, že na vás promluví, ale jinak jsou bezbranní.


 • Park Inokashira

Pokud si chcete se svou drahou polovičkou vyjet na projížďku lodí, park Inokashira v Tokiu nebute to pravé místo. Každý pár, který se tu rozhodne strávit romantivké chvilky, totiž brzy potká rozchod.


 • Hitobashira

Představte si sloup. Že na tom není nic děsivého? Teď si představte, že je v něm lidská kostra.
Japonci kdysi věřili, že lidské oběti můžou stavbám jenom prospět, takže čas od času do sloupů zazdívali mrtvé lidi, aby pak mohli budovu chránit od zlých duchů a aby jí dodali na stabilitě. Údajně se k podobnému zazdívání hlásili i dobrovolníci - kteří si pak odhodlaně vzali život a stali se součástí nejnovějšího architektonického skvostu. Až budete příště v Japonsku obdivovat architekturu, myslete na to.


 • Hanako-san

Budete-li někdy v japonské škole, zkuste si zajít na dívčí záchody v třetím patře. Když třikrát zaťukáte na třetí kabinku, dost možná vám odpoví Hanako-san. Co se stane potom, je záhadou - možná se vám podaří utéct, možná vás Hanako-san vtáhne dovnitř a pak už vám pomáhej Bůh.


 • Vesnice Inunaki

Viděli jste Mayoiga? Vlastně je to něco podobného. Izolovaná vesnice, kam se jen tak někdo nedostane, kde neplatí zákony, kde si lidé žijí podle svých vlastních zvyklostí a pravidel. Tyhle zvyklosti by se údajně zbytku světa ale nemusely tak úplně pozdávat - údajně tu prý dochází ke kanibalismu, k incestu (kdo by to byl čekal, když je to uzavřená komunita) a k jiným zvrhlostem, nad kterým by se běžnému člověku nejspíš zvedal žaludek. Naštěstí z téhle vesnice ale nikdo nevyjde živý, takže se není čeho bát.


 • Mearry-san

Vypráví příběh holčičky, která se musela přestěhovat a mezi věcmi, které byla nucena vyhodit, byla i její panenka. Když byla jednou večer sama doma, zazvonil telefon. Holčička ho zvedla a na druhé straně sluchátka se ozval hlas: "Tady Mearry. Zrovna jsem na skládce.". Dřív než holčička stihla zareagovat nebo přijít na to, kdo jí vlastně volá, volající hovor ukončil.
Celá zmatená se rozhodla vytočit zpět poslední číslo, ale dřív než to stihla udělat, zazvonil telefon znova. "Tady Mearry. Jsem na rohu tvé ulice," ozvalo se z telefonu a hned poté volající hovor znovu ukončil. Holčička se lekla, ale snažila se to hodit za hlavu.
O nějakou dobu později telefon zazvonil znovu. Když ho přiložila k uchu, uslyšela ten samý hlas, co předtím. "Tady Mearry. Jsem před tvým domem." Celá vyděšená a zmatená se holčička rozeběhla ke vchodovým dvěřím, aby zjistila, jestli tam tahle "Mearry" opravdu je. Když je otevřela, nikdo tam nestál.
Holčička si oddechla a došla k závěru, že si z ní někdo dělal legraci. Rozhodla se na celou věc zapomenout, když tu její telefon zazvonil znovu.
"Tady Mearry. Stojím přímo za tebou."


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama